Konspekt lekcji wychowawczej w klasie IV integracyjnej
Temat: Pies moim przyjacielem – bezpieczne postawy wobec psa.
Prowadzący: Katarzyna Kruk - Adamska
Cele ogólne:
- poznanie naturalnych zachowań psa,
- wyrobienie nawyku nie podchodzenia do nieznanego psa,
- nauka przyjmowania postaw obronnych wobec agresywnego psa,
- kształtowanie humanitarnej postawy wobec zwierząt
- uświadamianie dzieciom praw i swobód zwierząt
- kształtowanie wrażliwości i empatii oraz odpowiedzialności.
- uświadamianie dzieciom praw i swobód zwierząt
- kształtowanie wrażliwości i empatii oraz odpowiedzialności.
Cele operacyjne:
Uczeń:
- wie jak zachować się w obecności psa,
- wie skąd wywodzi się pies domowy ( zna historię powstania rasy),
- wie jak należy się opiekować psem,
- wie jak przyjmować prawidłową postawę w obecności agresywnego psa,
- zdaje sobie sprawę,że zwierzę nie jest zabawką i ma swoje prawa i swobody,
- potrafi wskazać właściwe i naganne zachowania względem zwierząt,
- wykazuje opiekuńczy stosunek do zwierząt,
- potrafi pracować w grupie, . kształci umiejętność efektywnej współpracy w grupie.
Cele terapeutyczne:
- skupienie uwagi na wykonywanym ćwiczeniu,
- rozwijanie pamięci, spontaniczności i wyobraźni,
- stworzenie atmosfery bezpieczeństwa i akceptacji, integracja grupy.
Metoda: poszukująca z elementami metody problemowej, burza mózgów, dyskusja.
Forma: zbiorowa, jednostkowa, praca w grupach.
Pomoce dydaktyczne: duże kolorowe pudełko, chustki do zawiązania oczu, rzeczy związane z psem – miska, szczotka, obroża, smycz itp., duże arkusze papieru, markery, kart pracy przygotowane przez nauczyciela.
Tok lekcji:
Zajęcia rozpoczynam od postawienia na stole dużego, kolorowego pudełka. Uczniowie mają wyobrazić sobie, co może się znajdować w pudełku. Ich wyobrażenia mogą być jak najbardziej niezwykłe i nieprawdopodobne. Wypowiadają na głos swoje wyobrażenia.
Informuję uczniów, że za chwilę dowiedzą się, co jest ukryte w tym pudełku. Proszę ich, żeby zasłonili sobie oczy przepaskami – chustkami. Chętnych uczniów proszę, by wylosowali z pudełka jeden przedmiot. Zadanie polega na odgadnięciu przy pomocy dotyku – Co to jest? Do czego może służyć?
( W PUDEŁKU ZNAJDUJĄ SIĘ RZECZY ZWIĄZANE Z PSEM, MOŻE TAM BYĆ OBROŻA, SMYCZ, MISKA, SZCZOTKA DLA PSA ITP.)
Nauczyciel informuje uczniów, że na dzisiejszych zajęciach będą rozmawiać o psach, zastanowią się dlaczego pies jest przyjacielem człowieka i porozmawiają o tym jak zachować się w obecności psa.
Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat przodków psa – wilków oraz historii powstania rasy psa domowego. Wyjaśnia związek między naturalnymi zachowaniami stada wilków a zachowaniami psów domowych. Swobodna rozmowa z uczniami na temat zachowań ich znajomych psów.
Nauczyciel informuje uczniów, że za chwilkę będą mieć gościa i muszą go przywitać piosenką.
Puszysty pies, puszysty pies, odwiedza dzisiaj nas! x 2
Witamy psa, witamy psa, co czarne oczy ma! x 2
Nauczyciel przedstawia psa i przewodnika.
Przywitanie z psem.
Uczniowie podchodzą do psa, a on podaje im łapkę. Mogą go pogłaskać, mogą podawać psu smakołyk na powitanie z jednoczesnym przywoływaniem psa do siebie.
Praca w grupach. Przedstawiciele grup losują zadania.
Karta pracy nr 1:
Idziesz przez park. Widzisz, że pod drzewem siedzi śliczny pies przed którym leży piłeczka, masz wielką ochotę go pogłaskać, ale w pobliżu nie ma jego pana. Jak powinieneś się zachować?
Karta pracy nr 2: –
Idziesz na spacer. W pewnym momencie widzisz ślicznego psa. Jest on za ogrodzeniem, właśnie spożywa posiłek. Masz wielką ochotę go pogłaskać. Jak powinieneś się zachować?
Karta pracy nr 3: –
Ułóż z rozsypanki wyrazowej zdania. Ułożone zdania naklej na kartkę.
NIE
|
ZBLIŻAJ
|
SIĘ
|
DO
|
SUKI
|
KTÓRA
|
MA
|
SZCZENIĘTA
| ||||||||
NIE
|
DRAŻNIJ
|
PSA
| |||||||||||||
NIE
|
PODCHODŹ
|
DO
|
OBCEGO
|
PSA
| |||||||||||
* Karta pracy nr 3 - dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
* Uczniowie zapisują swoje pomysły na dużych arkuszach papieru.
* W tym czasie pies podchodzi do każdej z grup, ,, obserwuje” pracę dzieci.
9. Prezentacja prac poszczególnych grup. Uczniowie prezentują wyniki swojej pracy. Arkusze papieru przyczepiamy do tablicy.
W czasie prezentacji powinny pojawić się takie hasła jak:
- nie podchodzimy do obcego psa,
- nie zabieramy przedmiotów, które są pilnowane przez psa,
- nie wchodzimy na teren, którego pilnuje pies,
- nie przeszkadzamy psu, gdy je posiłek,
- nie zbliżamy się do suki ze szczeniaczkami,
- nie drażnimy psów,
- nie przeszkadzamy mu, gdy śpi lub odpoczywa.
Dyskusja między nauczycielem a uczniami na temat podchodzenia do nieznajomych psów, szukanie właściciela, podanie ręki do powąchania, głaskanie psa pod pyskiem. Próby prawidłowych kontaktów uczniów z psem pod okiem nauczyciela.
10 . Rozmowa – gdy już się zdarzy, że pies zaatakuje – jak powinniśmy się zachować? Uczniowie odpowiadają na pytanie nauczyciela.
(NIE BIEC, NIE UCIEKAĆ, NIE PATRZEĆ PSU W OCZY, NIE OKAZYWAĆ STRACHU, NIE ODWRACAĆ SIĘ TYŁEM DO PSA, PRZYJĄĆ POZYCJĘ ,, ŻÓŁWIKA” – CHĘTNI UCZNIOWIE PREZENTUJĄ POZYCJĘ).
Pożegnanie z czworonożnym przyjacielem - Pies prowadzony przez przewodnika – nauczyciela siada na komendę przed dzieckiem i podaje łapę na pożegnanie. Po wykonaniu polecenia pies dostaje nagrodę – suchą karmę z wyprostowanej dłoni.